
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 4.3 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 60 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Mated Stacking Heights | 1.5 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
Stock: 2355
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.18637 | $1.86370 |
| 50 | $0.17169 | $8.58450 |
| 100 | $0.15816 | $15.81600 |
| 500 | $0.14430 | $72.15000 |
| 1000 | $0.13166 | $131.66000 |
| 3000 | $0.12569 | $377.07000 |
| 5000 | $0.11999 | $599.95000 |
| 10000 | $0.11456 | $1145.60000 |
